بازگشت

بهمن/05/00

اشتراک گذاری

هنگام انتخاب صندلی اداری ارگونومیک چه پارامترهایی را باید رعایت کنیم؟

ممکن است در بسیاری از موارد روی صندلی‌های متفاوتی بنشینید که هیچ کدام از اصول ارگونومی بهره‌ای نبردند، اما به مشکلی هم برخورد نمی‌کنید!

به نظر شما اصرار تولیدکنندگان تجهیزات اداری بر انتخاب صندلی اداری ارگونومیک چیست؟ شاید شما هم فکر کنید این موضوعات صرفا برای فروش محصولات با عناوین مختلف است؛ اما واقعیت چیز دیگری‌ست. 

اصول ارگونومی همان اصولی است که بدن شما مطابق آن ساخته شده و در سلامت کامل به سر می‌برد. حال اگر این بدن را در چارچوب سفت و سخت و بدون هیچ انعطافی بگذارید چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر هر روز به مدت 8 ساعت در این چارچوب حبس شوید چطور؟ اینجاست که انتخاب صندلی اداری ارگونومیک تبدیل به یک سوال مهم می‌شود که پاسخ آن را پادایران در این مقاله به شما می‌دهد.

پارامترهای انتخاب صندلی اداری ارگونومیک

جهت انتخاب صندلی اداری ارگونومیک مناسب با شرایط فیزیکی خود و کارکنان خود، لازم است چند پارامتر را به خاطر داشته باشید. قبل از خرید این پارامترها را بررسی کنید و سپس اقدام به خرید صندلی کنید. مهم ترین پارامترهای انتخاب صندلی اداری ارگونومیک عبارت هستند از:

ارتفاع صندلی استاندارد باشد

ارتفاع صندلی ارگونومیک اداری باید قابل تنظیم باشد. اهرم‌های بادی رایج ترین راه برای انجام این کار است. ارتفاع صندلی 40 تا 53 سانتی متر برای اکثر افراد مناسب است و به کف پاها اجازه می‌دهد تا روی زمین، ران‌ها افقی و بازوها در راستای میز قرار بگیرند.

پیشنهاد مطالعه: آیا در مورد فضاسازی محیط کار با استفاده از پارتیشن اداری اطلاعی دارید؟

انتخاب صندلی ارگونومیک

عرض و عمق داخلی صندلی

عرض و عمق صندلی باید به گونه‌ای باشد که هرکسی بتواند به راحتی از آن استفاده کند. عرض به صورت استاندارد بین 43 تا 50 سانتی متر خواهد بود. عمق صندلی اداری باید به گونه‌ای باشد که فرد بتواند به راحتی پشت خود را به پشتی صندلی تکیه دهد در حالی که بین پاها و لبه صندلی بین 5 تا 10 سانتی متر فاصله وجود دارد. پشتی صندلی نیز باید قابل تنظیم باشد.

تناسب صندلی با فرم کمر

مهم ترین پارامتر تاثیرگذار در انتخاب صندلی اداری ارگونومیک، تناسب فرم صندلی با فرم ستون فقرات انسان است. ستون فقرات به سمت داخل خمیده است و نشستن طولانی مدت بدون حمایت از این قسمت منجر به انحنا و بد فرم شدن شکل طبیعی ستون فقرات می‌شود. تکیه گاه صندلی اداری باید هم از نظر ارتفاع و هم از نظر عمق قابل تنظیم باشد تا همه بتوانند با توجه به انحنای ستون فقرات خود از آن استفاده کنند.

پشتی صندلی

عرض پشتی صندلی باید بین 30 تا 48 سانتی متر باشد و اگر از خود صندلی جدا باشد، ارتفاع و زاویه آن قابل تنظیم باشد. پشت باید قوس طبیعی ستون فقرات را بپوشاند و از کمر محافظت کند. در صورت چسباندن تکیه گاه و نشیمنگاه به هم، زاویه پشتی باید قابل تنظیم باشد و زمانی که کاربر زاویه ایده آل را پیدا کرد، امکان فیکس کردن پشتی در همان زاویه وجود داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: پادایران در زمینه انتخاب و خرید میز مدیریت و میز کنفرانس نیز برای شما توصیه هایی دارد.

راحی فضای کار با داربن

متریال صندلی ارگونومیک

الیاف استفاده شده در صندلی اداری و پشتی آن باید نرم و دارای بالشتک باشد تا در جلسات طولانی راحت و دلپذیر باشد. برای کارمندان و مدیرانی که حدود 8 ساعت در روز ملزم به نشستن روی صندلی هستند، پوشش‌های پارچه‌ای نازک بر سطوح سفت و سخت اولویت دارند.

فرم دسته صندلی

دسته‌های صندلی اداری باید قابل تنظیم باشند. دست‌ها و شانه‌های فرد باید روی آن‌ها و آرنج‌ها روی آن‌ها راحت باشد. به گونه‌ای که دست و ساعد از کامپیوتر یا ابزار کار فاصله داشته باشد؛ اما در ک راستا با ارتفاع میز قرار گیرند.

قابلیت چرخش داشته باشد

قطعا در انتخاب صندلی اداری ارگونومیک تمامی‌افراد صندلی‌های چرخ دار را انتخاب می‌کنند. جابجایی این صندلی‌ها نسبت به صندلی‌های قدیمی‌اداری بسیار راحت‌تر است و انعطاف بیشتری دارند.

به عنوان جایگزینی برای صندلی‌های اداری، صندلی‌های چرخ دار جدید برای راحتی و سلامت ستون فقرات طراحی شده اند. عادت کردن به این صندلی‌ها مدتی طول می‌کشد، اما به مرور زمان برای شما بسیار راحت می‌شوند. استفاده از این صندلی‌ها برای کسانی که کمردرد دارند یا با صندلی‌های معمولی راحت نیستند بسیار مفید خواهد بود.

خرید صندلی اداری ارگونومیک

امروزه تولیدات زیادی در زمینه تجهیزات اداری، به ویژه صندلی‌های اداری انجام می‌شود. اما در این بین شما به کدام تولیدکننده روی می‌آورید؟

شرکت پادایران با بیش از 50 سال سابقه در زمینه طراحی و تولید تجهیزات اداری امروز به شما کمک کرد تا انتخاب صندلی اداری ارگونومیک را بدون نگرانی فرا بگیرید. حال می‌توانید برای سفارش انواع صندلی مطابق با اصول ارگونومی با پادایران تماس بگیرید. همچنین جهت دریافت مشاوره دکوراسیون داخلی اداری نیز می‌توانید با واتساپ پادایران در ارتباط باشید.

نظرات

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید.

ورود /ثبت نام