بازگشت

دی/03/99

اشتراک گذاری

کار در خانه بهتر است یا کار گروهی ؟!

با شیوع ویروس کرونا اکثر شرکت ها و سازمان ها به اجبار نیروهای خود را دورکار کردند، اما همواره این سوال در ذهن بسیاری از کارفرمایان و کارمندان وجود دارد که کار در خانه بهتر است و یا کار گروهی . در این مقاله از وب سایت شرکت طراحی تجهیزات اداری پادایران به بررسی این موضوع پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

کار در خانه یا کار گروهی ؟

کار گروهی یک فرهنگ قوی می باشد ولی کار در خانه باعث از دست رفتن آن می شود. کار در خانه مزیت های زیادی دارد.

همانطور که در طی چند ماه گذشته تجربه کردیم، با کار در خانه دیگر درگیر رفت و آمد و بیدار شدن زودتر در صبح نیستیم. در حقیقت در زندگی و کار از انعطاف پذیری بیش تری برخوردار شده ایم.

اما با گذشت یک سال از قرنطینه خانگی، آیا هنوز می توانیم به کار در منزل اعتماد کنیم؟ آیا زمان آن فرا نرسیده که از منطقه آسایش خود خارج شویم و دوباره به تیم ها و اجتماع های محل کار اداری خود بپیوندیم؟

راسک در یک مصاحبه تلفنی با Allwork. Space گفت: “من در حال حاضر، حداقل دو تا سه بار در هفته، به اداره می روم. ما در محیط اداره، یک سیستم روتا را برای تیم خود قرار داده ایم و از این طریق آنها را به انجام همین کار تشویق می کنیم.”

دکوراسیون تمامی دفاتر BE، طبق دستورالعمل های رعایت فاصله مکانی و دیگر موارد ایمنی مربوط به COVID-19، دوباره طراحی و تغییر داده شده اند. با اینکه بسیاری از کارکنان طبق دستورالعمل ها می توانند کار خود را در خانه انجام دهند، راسک مشتاق است دوباره کارکنان را گرد هم آورد تا انسجام و خلاقیت تیم دوباره زنده شود.

“میانگین سنی اعضاء تیم ما در محدوده بیست سال می باشد. تا زمانی که اعضاء تیم دوباره به محیط کار نیایند، نحوه انجام کار بصورت تیمی، حضور در محیط کار و نحوه تعامل با مردم براحتی فراموش می شود و این مساله آغازِ سقوط شرکت می باشد. “

اداره مکالمات کارمندان در دوران دورکاری

سیستم عامل ها، فقط می توانند یک “مکالمه یک طرفه” را ارائه دهند. اکثر دفاتر خدمات BE، در مرکز لندن و سایر مراکز شهرها از جمله بلفاست و بیرمنگام واقع شده اند.

اما جالب است که علی رغم نگرانی های گسترده در مورد شلوغی قطارها و اتوبوس ها، رسیدن به دفترکار مشکلی ایجاد نمی کند.

به گفته راسک، بسیاری از مناطق پایتخت از جمله “وست اند” و “مناطق اقتصادی” مانند شهر ارواح هستند اما حتی قطارهای زیرزمینی نیز به طرز قابل توجهی شلوغ می باشند.

اگرچه محدودیت ها کاهش یافته اما بسیاری از مردم به کار در منزل ادامه داده اند. برای راسک، این مسئله مشکلات متعددی را هم در کوتاه مدت و هم در آینده ایجاد می کند.

“سیستم عامل هایی مانند Zoom و Teams برای انتشار اطلاعات بسیار مناسب هستند. اما این سیستم ها یک مکالمه یک طرفه را ارائه می دهند. در یک جلسه بزرگ وقتی همه صحبت می کنند، بی نظمی زیادی ایجاد می شود! “

اعتماد به ارتباطات هنگام کار در خانه و دورکاری

اعتماد کامل به این شکل از ارتباطات، فرصت های رشد و پیشرفت را با مشکل روبرو می کند.

اگر می خواهید شرکت شما همانطور که هست بماند و شرکتتان به گونه ای است که تنها رهبر گروه اطلاعات را در اختیار مجموعه زیر دست می گذارد و شرکت شما هیچ نیازی به ارائه اطلاعات و ایده ها از مجموعه پایین دست به مدیر ندارد، ابزارها می توانند به شما کمک کنند و برای شما مفید باشند.

محدودیت استفاده از ابزارهای مختلف برای دورکاری

“ابزارها هیچ موقعیتی برای ایده ها و خلاقیت ها ایجاد نمی کنند.”

شرکت ها برای اینکه بتوانند محصولات جدیدی طراحی کنند یا خدمات خود را توسعه دهند، مشتری جدید جذب کنند و به سمت رشد پایدار حرکت کنند، نیاز حیاتی به ایده ها و خلاقیت های جدید دارند. این موارد تنها از طریق خلاقیت محقق می شوند و متعاقبا خلاقیت نیز در اثر تعامل واقعی افراد شکل می گیرد.

بسیاری از ایده ها در طی مکالمات غیررسمی، هنگام قهوه ریختن در کنار دستگاه قهوه ساز و زمان هایی که در یک دفتر کار هستید و مکالماتی را می شنوید به ذهن شما می آیند. می توان گفت انرژی خلاقانه از این زمان ها و موقعیت ها منشاء می گیرد.

نمی توانید در انزوا و برقراری ارتباط از طریق تکنولوژی سیستم عامل ها به خلاقیت و ایده های جدید دست پیدا کنید.

پیشنهاد میکنیم قبل از ادامه این مطلب مقاله “دفاتری مناسب برای زندگی سالم در سال 2021” از بلاگ شرکت طراحی تجهیزات اداری پادایران را نیز مطالعه کنید.

فرهنگ و خلاقیت قربانیان کار در خانه هستند

مسئله این است که در طی این مدت، بسیاری از افراد به کار در خانه عادت کرده اند. حتی اگر خانه آن ها کاملا راحت نباشد ولی در مقایسه با محل کار، محل راحت تری است.

ما انسان ها موجوداتی عادت پذیر هستیم و چه خوب یا چه بد، به در خانه بودن عادت کرده ایم. خارج شدن از منطقه راحتی و آسایش برای انسان ها بسیار سخت است.

از دیگر قربانیان کار در خانه، فرهنگ کار تیمیِ شرکت ها است.

مشکلات از بین رفتن فرهنگ کار گروهی

این نکته دلیل دیگری است که سازمان ها را وادار می کند کارمندان خود را بیش تر به حضور در محل کار تشویق کنند.

فرهنگ کار تیمی در شرکت، یک ابزار بسیار قدرتمند است و ایجاد آن واقعاً دشوار است اما به راحتی نیز از دست می رود.

این ویژگی یک دارایی نامشهود شرکت ها محسوب می شود و توسط پویایی بین گروه های مختلفی از مردم ایجاد می شود. کار در خانه نمی تواند منجر به فرهنگ کار تیمی شود، در حقیقت از این طریق، این دارایی نامشهود از دست خواهد رفت.

در این حالت تمرکز افراد کم می شود و آنها صرفاً روی شغل پیش روی خود، روی صفحه نمایش تمرکز می کنند؛ در حالیکه نقش و مسئولیت آنها در واقع فراتر از این است.

ایجاد استرس و نگرانی هنگام جدا بودن افراد از هم

جدا بودن افراد از یک دیگر منجر به استرس و نگرانی هایی پیرامون بهداشت روان آنها می شود. سلامت روان، یکی از جنبه های تاریکِ کار در خانه است و با یک بحران بهداشتی کاملاً متفاوت می باشد.

به عنوان یک انسان، ممکن است در خانه احساس راحتی کنیم اما کار در منزل می تواند فضای امن ما را مختل کند و از آنجایی که دیگر فعالیت تیمی نداریم و از تصمیم گیری های روزمره به دور هستیم، این احساس که ما عضو یک تیم هستیم در ما کمرنگ شده و از بین می رود.

عوارض کار در منزل از نظر شرکت طراحی تجهیزات اداری پادایران

همه ما باید به یاد داشته باشیم که ما انسان ها موجوداتی اجتماعی هستیم.

کار در خانه شما را از مردم دور می کند، با آنها صحبت نمی کنید و یا گفتگوهای معنی داری با دیگران ندارید و در نهایت از مردم دور می مانید.

ماندن در خانه مانند یک حباب کنترل شده است اما در اثر آن بسیاری از موارد خوب زندگی، مانند خلاقیت، را از دست می دهید.

بازگشت منطقی و متعادل به کار گروهی

این طرز فکر که کار در خانه هیچ ضرری ندارد، خنده دار است. راسک معتقد است اکنون زمان آن رسیده که افراد به شیوه ای منطقی، متعادل و مدیریت شده به محل کار خود برگردند.

راسک می گوید با اجرای روت های تیمی، تقسیم وقت اداری و تعیین زمان های مختلف برای شروع کار، می توان حداقل دو روز در هفته را برای حضور هر یک از افراد، با رعایت موارد ایمنی، فراهم کرد.

این امر سازمان ها را قادر می سازد تا افراد را به همکاری با هم تشویق کنند، همچنین به ارگان ها این امکان را می دهد که همکاری کارمندان با یکدیگر را بهبود بخشیده و زمینه را برای ایجاد خلاقیت و ایده های جدید فراهم کنند.

در نتیجه این فعالیت ها، فرهنگ کار تیمی در شرکت ها نیز از نو بازسازی خواهد شد.

در اینجا بار دیگر محیط کار اداری، به نقطه کانونی یک تجارت تبدیل می شود. محیط کار اداری جایی است که می توانید در آن انسجام تیم، ایده ها، پویایی و فرهنگ خود را ایجاد کنید.

در محیط کار تمام چیزهای نامشهود و شگفت انگیز دور هم جمع می شوند و در نهایت تجارت را به سمت موفقیت و پیشرفت هدایت می کنند.

چگونه به این موقعیت دست یابیم؟

طبق نظر شرکت طراحی تجهیزات اداری پادایران ، در ماندن در خانه که یک محیط کنترل شده و راحت است یک خلا و ریسک وجود دارد؛ به همین دلیل افراد بعد از ماه ها دور بودن از محیط کار اداری، هنگام بازگشت احساس ناامنی و معذب بودن می کنند.

کار در منزل همیشه موقتی است؛ اما زمان پایان آن و اینکه چگونه افراد باید مجددا به محل کار خود بازگردند، مشخص نیست.

راسک معتقد است که اولین قدم باید توسط شرکت های بزرگتر برداشته شود. اگر شرکت های بزرگ پیشگام نشوند، شرکت های کوچکتر نیز کارمندان خود را تشویق به بازگشت به محل کار نمی کنند.

مزایای بازگشت به محیط کار اداری و کار گروهی

هنگامی که کارمندان به محیط کار برگردند، نه تنها نیاز انسانی برای تعاملات اجتماعی برآورده می شود بلکه دوباره می توانیم محیط کار اداری را از نظر اقتصادی و اجتماعی بازسازی کنیم و مجددا به طراحی تجهیزات اداری بپردازیم.

همه ما در این رابطه مسئول هستیم. در مورد مشاغل کوچک تری که روی کارکنان شرکت های بزرگ حساب باز کرده اند چه کار می کنید؟ مغازه ها، کافه ها و رستوران های کوچک که بخش بزرگی از در آمد آن ها از مشتریانی است که مسافران و پرسنل شرکت ها (برای صرف ناهار) می باشند، چه کنند؟

شاید شما به عنوان یک شرکت بزرگ بگویید که این مساله به من ارتباطی ندارد، چرا برایم مهم باشد؟ من مسئولیتی در قبال آن ها ندارم. اما شرکت های بزرگ در این موارد مسئول هستند چراکه هنگامی که شرکت های کوچک تنزل پیدا کنند شرکت های بزرگ تر نیز به دنبال آن ها سقوط خواهند کرد.

چگونه به کار گروهی بازگردیم

هر یک از مشاغل کوچک، راه امرار معاش یک شخص می باشد. با کمک به این مشاغل، در واقع در طولانی مدت به موفقیت بیش تر شرکت خود کمک کرده اید.

نادیده گرفتن این موضوع توسط شرکت های بزرگ، هم از لحاظ اخلاقی و هم اقتصادی اشتباه است.

در نهایت، راسک معتقد است که شرکت های بزرگ باید در این مساله پیشگام باشند و شروع به برگرداندن کارمندان به محیط کار اداری با روشی متعادل و معقول کنند.

اینکه کسی به دلیل انتظار برای قطار و ازدحام جمعیت، دیر در محل کار حاضر شود، مهم نیست؛ آنچه مهم است کنار آمدن هوشمندانه او با این تغییر ناگهانی است.

اقدامات لازم برای شروع کار در محیط اداری

این امر باید در یک محیط کاری امن و همراه با آموزش افراد در رابطه با روشهای ایمن آغاز شود. البته به انعطاف پذیری زیادی که طی چند ماه گذشته دیده ایم نیز نیاز دارد.

شرکت ها باید به جای روال ساعت کاریِ 9 صبح تا 5 عصر، انعطاف پذیری را بپذیرند و به افراد اجازه دهند خودشان تصمیم بگیرند.

راسک معتقد است که با تمرکز مجدد روی دفتر کار و طراحی تجهیزات اداری ، به عنوان قطب همکاری های بین افراد، حرکت های رو به جلو آغاز خواهند شد و با شرایط آینده بیش تر سازگار خواهیم شد و در نهایت می توانیم تیم ها، شرکت ها و اجتماع های بهم پیوسته خود را دوباره تشکیل دهیم.

راسک معتقد است که با تمرکز مجدد روی دفتر کار اداری، به عنوان قطب همکاری های بین افراد، حرکت های رو به جلو آغاز خواهند شد و با شرایط آینده بیش تر سازگار خواهیم شد و در نهایت می توانیم تیم ها، شرکت ها و اجتماع های بهم پیوسته خود را دوباره تشکیل دهیم.

منبع : allwork

در شبکه های اجتماعی با شرکت طراحی تجهیزات اداری پادایران همراه باشید.

نظرات

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید.

ورود /ثبت نام