بازگشت

۰۸/فروردین/۱۴۰۳

اشتراک گذاری

رویارویی با تغییرات آخرین ترند‌های مبلمان اداری: راهنمای انتخاب و طراحی

در محیط کاری پرشتاب و پویای امروزی، نمی توان اهمیت مبلمان مدرن اداری را نادیده گرفت. همچنان که مشاغل با روندهای جدیدی مانند کار از راه دور و فضاهای اداری انعطاف پذیر همگام می‎شوند، تقاضا برای مبلمان شیک، کاربردی و ارگونومیک نیز به شدت رو به افزایش است. در این مقاله، ما به دنیای مبلمان اداری مدرن، انواع مختلف آن، معرفی ترندهای روز این صنعت و بررسی شاخص‌های موثر بر قیمت مبلمان اداری لاکچری، خواهیم پرداخت.

مبلمان اداری چیست؟

اگر بخواهیم مبلمان اداری را به طور خلاصه و به زبان ساده بیان کنیم، مجموعه‌ای است که تمام وسایل و تجهیزات اداری است که در محیط اداری استفاده می‌شود. اولین نکته‌ای که باید قبل از خرید مبلمان اداری به آن آگاه باشید، ماهیت شرکت می‌باشد که اساسی‌ترین جزء هم محسوب می‌شود.

لازم است بدانید که مبلمانی که در شرکت‌ها یا سازمان‌های اداری استفاده می‌شود، نسبت به مبلمان دفاتر استارت آپی متفاوت است. مبلمان اداری فقط مختص به اداره‌ها نیست! به هر تجهیزات اداری نظیر میز، کمد و غیره که در مجموعه‌ای استفاده شود، می‌توان گفت مبلمان استفاده شده است.

تاریخچه تولید مبلمان اداری

روش ساخت مبل در آغاز، روشی ابتدایی و کاملا دستی بود که به آغاز تمدن برمی‌گردد. اگر بخواهیم مثالی از نخستین مبل ساخته شده ارائه دهیم، به یقین به شدت دشوار خواهد بود. اما مستنداتی از متریال استفاده شده در ساخت آن در مناطق چین، هند، مصر، وجود دارد، البته در نواحی بین‌النهرین، یونان و رم به صورت تصویری هم یافت شده است. 

تخت‌خواب، صندلی‌ها، بوفه‌ها، نیمکت‌ها، میزها، و دیگر اقلام همگی از چوب طبیعی ساخته می‌شدند به ویژه، رنگ طبیعی چوب که در مصر فوق‌العاده کاربردی بود. 

در مصر از رنگ طبیعی چوب یا ونیر (تکنیک لایه لایه کردن چوب با رنگ طبیعی شد) برای تولید تابوت بهره می‌جستند. رُمی‌ها از این رنگ برای تولید محصولات دکوراتیو استفاده می‌کردند. علاوه بر چوب، استفاده از برنز یکی دیگر از متریال‌هایی بود که رُمی‌ها در ساخت مبلمان از آن بهره می‌بردند به ویژه در چارچوب مبل. 

در سبک پومپئویی که به دیوار نگاره‌های روم باستان اشاره دارد شاهد میزهای چوبی و میزهایی هستیم که در کارگاه‌ها و آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. رومی‌ها در این دوران از آهن هم برای اتصال سازه‌های مبل و دیگر اقلام بهره می‌بردند. 

سده‌های میانی، متاسفانه شکوفایی روم باستان در صنعت مبلمان‌ سازی را نداشت. اما در قرن ۱۴ و ۱۵ شاهد ترقی و شکل‌گیری جریان‌های تازه در ساخت و صنعت مبلمان و محصولات دکوراتیو هستیم. این دوران، دوران پیدایش میزهای تحریر است. شکوفایی صنعت مبلمان سازی این دوران را می‌توانیم در کلیسا‌ها ببینیم.

در عصر هلند بورگوندی، چارچوب مبلمان، ظاهری تازه به خود گرفت که به سرعت فراگیر شد. فاق‌ها، زبانه و تاج‌ها به زیبایی در صنعت تولید مبلمان اصلاح شدند.

علاوه بر  استفاده از ونیر و روش‌های ساخت جدید، اشتیاقی هم باب تجارت مبلمان فزونی یافت که نتیجه‌ی افزایش تقاضا در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ بود. در سیستم جدید ساخت مبلمان، فرم خام محصول و قسمت‌های صاف به شکل اتصال دم چلچله‌ای کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند و سپس از رنگ ونیر استفاده می‌شد. این روشی سنتی برای اتصال قطعاتی فاق و زبانه است. 

تا سال‌ها صنعت مبلمان سازی بر همین منوال پیش رفت تا نوبت هنرنمایی آندره براستولون رسید؛ مجسمه‌سازی ایتالیایی که مجسمه‌هایش را با چوب می‌ساخت. 

براستولون به عنوان الیت مبلمان سازی دوره باروک شناخته می‌شود. او نخستین کسی بود که صندلی چوبی به شکل امروزی ساخت. در قرن ۱۸ پایه‌ها به شکل کابریول (Cabrole) ساخته شدند. از همین دوران بود شاخه‌ی ساخت صندلی از تولید مبلمان جدا شد.

تغییر ساختار چارچوب مبلمان می‌تواند به گسترش تجارت و ایجاد استانداردها و روش‌های ساخت مشخص در بخش‌های متنوع، به خصوص اتصال‌ها و ضخامت چوب در این بخش‌ها منجر شد. علاوه بر این، سبب شد تا نگاه شخصی‌سازی و تفکیک تولید انبوه شکل گیرد. صنعت تولید ابزارآلات برای ساخت مبلمان به وجود آمد. تخصص جدیدی به نام تودوزی در این دوران شکل گرفت و کمک کرد تا صنعت تولید مبلمان به تکامل نسبی برسد. در اواخر قرن ۱۹ با اضافه شدن تکنیک پولیش فرانسوی به عنوان روشی استاندارد، روند ساخت مبلمان کامل شد.

یکی از مهم‌ترین تغییرات در صنعت مبلمان‌سازی در قرن ۱۹، جدایی تولیدکنندگان مبلمان، از فروشندگان مبلمان بود. به ویژه پس از اینکه توماس چیپلدئیل کتابی را با عنوان The Gentleman & Cabinet-Maker’s Director، منتشر کرد. در نیمه‌های قرن ۱۹، برپایی نخستین شوروم‌های تولیدات مبلمان قوت گرفت. 

راهنمای انتخاب مبلمان اداری

برای انتخاب مبلمان مناسب، باید چندین فاکتور را در نظر گرفت. ابتدا نیازهای خاص فضای کاری خود را ارزیابی کنید، مانند تعداد کارمندان، ابعاد فضای موجود و عملکرد مورد نظر. همچنین ارگونومی بودن محصول عامل بسیار مهمی است، بنابراین صندلی‌ها و میزهایی که وضعیت جسمانی خوب و راحتی ارائه ‎می‎دهند را در اولویت قرار دهید. برای اطمینان از طول عمر نیز، به دنبال متریال بادوام باشید. در نهایت به زیبایی‌های طراحی مبلمان و نقش جذاب آنها در دیزاین کلی دفترتان، توجه کنید و آن را فراموش نکنید.

جدیدترین مبلمان اداری مدرن و لوکس

مبلمان مدیریت به مبلمانی گفته می‎شود که به طور خاص برای وظایف اداری و نقش‌های مدیریتی طراحی شده است. این مبلمان شامل میزهای مدیریتی، مبل و صندلی ارگونومیگ، امکانات بایگانی مانند کمد و کتابخانه و بوفه اداری، میزهای کنفرانس می‌باشد. آخرین ترندهای مبلمان صفحه‌ای بر ترکیب عملکرد با زیبایی مدرن تمرکز دارند که اغلب با دیزاین شیک، خطوط تمیز و متریال درجه یک اغلب به نمایش گذاشته می‎شوند. امکانات فناوری یکپارچه، مانند پورت‌های شارژ داخلی و سیستم‌های مدیریت کابل، نیز برای پشتیبانی از نیازهای اداری مدرن نیز بسیار رایج شده‌اند.

مبلمان اداری

انواع مبلمان اداری

به طور کلی مبلمان اداری به هر وسیله یا تجهیزات اداری نظیر میز، پارتیشن اداری، قفسه، کمد، مبل، صندلی و فایلینگ که در محیط نیاز است تا کارمندان وظایف کاری خود را به درستی انجام دهند، شامل می‌شود. برای بهترین انتخاب مبلمان نیاز است تا روند کاری خود را در نظر بگیرید و کامل بدانید که کدام مبلمان زیبایی بیشتری را به محیط کاری شما می‌دهد.

همچنین باید تعداد کارمندان خود و فضایی که مبلمان نیاز است دقت داشته باشید تا هزینه اضافی بابت دکوراسیون اداری صرف نکنید.

موارد مبلمان اداری که در بالا اشاره کردیم هر کدام دارای توضیحات خاصی هستند که در ادامه به مهمترین آن‌ها می ‌پردازیم:

میزهای اداری مدرن

میزهای اداری یکی از پراستفاده‌ترین وسیله‌هایی است که در مبلمان اداری استفاده می‌شود. میزهای اداری دسته‌های مختلفی دارند که هر کدام در زمینه‌ها و جایگاه‌های سازمانی مختلفی استفاده می‌شود. عبارت‌اند از:

فایلینگ و کتابخانه

کمد و کتابخانه از دیگر لوازماتی به حساب می‌آید که زیر مجموعه مبلمان اداری جای دارند. در گذشته کتابخانه‌ها فقط جنبه شکیل بودن در محیط را القا می‌کردند اما با گذشت زمان وجود فایلینگ‌ها را بیشتر می‌توان در مجموعه‌های اداری حس کرد، این امر نشان می‌دهد این وسایل، ضرورت بیشتری در محیط کار پیدا کرده‌اند.

داشتن فایلینگ و کتابخانه در محیط کار باعث شده است که کارکنان از اوقات فراغت خود بهترین استفاده را ببرند و همچنین اسناد را به بهترین شکل مرتب کنند و از همین رو کمتر دچار سردرگمی در حین کار شوند. فایلینگ‌های بلند، کوتاه، تمام کشو از مرسوم‌ترین فایلینگ‌ها در اقصی نقاط کشور محسوب می‌شود.

انواع مختلف کمد بایگانی

تجهیزات بایگانی از طرح‌ها، شکل‌ها و جنس‌های متنوعی برخوردار هستند، اما درک اینکه کدام تجهیزات بایگانی مورد نیاز شما می‌باشد، بستگی به محیط دارد و تنها در قالب یک محتوا نمی‌توان کامل بیان کرد که کدام گزینه برای محیط کاریتان مناسب است.

برای این کار شما می‌توانید با متخصصین شرکت مشاوره دکوراسیون داخلی اداری پادایران گفتگو داشته باشید تا تیم حرفه‌ای ما بهتر بتواند شما را راهنمایی کند!

اما به طور معمول، اولین مدل برای انتخاب کمد بایگانی فضای ذخیره سازی است که همه ما در کنار میزهای اداری مشاهده کرده‌ایم که پرسنل پشت میز، به طور شخصی از آن‌ها استفاده می‌کنند. انتخاب فایلنیگ‌ها، هوشمندانه‌ترین انتخاب برای دفاتر خانگی به حساب می‌آیند زیرا به علت حجم کمی که در محیط اشغال می‌کنند، می‌توانند در همه جایی از خانه قرار بگیرند.

از مهمترین مزیت‌های مبلمان اداری فایلنیگ‌ها می‌توان به انعطاف پذیری آن‌ها اشاره داشت، که شما می‌توانید در هر محلی که می‌خواهید آن‌ها را جای دهید به عنوان مثال گوشه‌ای از اتاق، کنار میز یا هر جایی که به سلیقه خودتان بهتر است قرار می‌گیرند.

برخی از فایلنیگ‌های مدرن قابلیت ملحق شدن به میز اصلی را دارند، برخی حروف لاتین L را به شکل میز می‌دهند و برخی از آن‌ها کاملا در زیر میز جای می‌گیرند.

اتاق استراحت مدیران

مبل و صندلی اداری

مبل و صندلی اداری یکی از مهمترین تجهیزات مبلمان اداری به حساب می‌آید. در خرید مبل و صندلی اداری باید به نکاتی توجه داشته باشید زیرا با سلامت بدن و جسمی رابطه مستقیمی دارد و از همین رو یکی از مهمترین تجهیزات مبلمان اداری تلقی می‌شود.

سعی داشته باشید که حتما در محیط کاری خود از صندلی‌ها و مبل‌های اداری استفاده نمایید، علت آن هم اصول ارگونومی است که در ساخت آن رعایت شده است کمترین آسیب را به بدن برساند.

لوازم جانبی و تجهیزات اداری دیگری نظیر پارتیشن اداری وجود دارد که بیشتر برای زیبایی محیط کار ابداع شده‌ است. همچنین یکی از زیباترین کارهایی که می‌توانید برای محیط کسب و کار خود انجام دهید، پارتیشن بندی است که یکی از تجهیزات مدرن هم به حساب می‌آید.

اما برای بهره برداری مناسب از این وسایل بهتر است با متخصصان پادایران تماس حاصل فرمایید که حتی در زمینه تولید مبلمان اداری هم فعالیت دارند.

قیمت مبلمان اداری شیک

قیمت مبلمان بسته به عواملی مانند شهرت برند، متریال به‌کار رفته، پیچیدگی‌های طراحی و امکانات سفارشی سازی، می‎تواند بسیار متفاوت باشد. قطعات اصلی مبلمان اداری مانند میز و صندلی می توانند از گزینه‌های مقرون به صرفه تا انتخاب‌های لوکس و سطح بالاتر متغیر باشند. مبلمان اداری سفارشی یا پیشرفته می‌تواند گران‌تر باشد. مهم است که در ارزیابی قیمت، ارزش و دوام طولانی مدت مبلمان را در نظر بگیرید.

دیزاین مبلمان اداری مدرن

طراحی مبلمان اداری مدرن، شامل دیزاین مینیمالیستی، عملکرد و زیبایی آن است. اغلب دارای خطوط براق، اشکال هندسی با تمرکز بر اصول ارگونومی است. اغلب از متریالی مانند شیشه، فلز و چوب معمولاً برای ایجاد ظاهری مدرن استفاده می‎شود. دیزاین مبلمان اداری مدرن همچنین دارای ویژگی‌های نوآورانه‌ای مانند میزهایی با قابلیت تنظیم ارتفاع، امکانات بایگانی یکپارچه، و اجزای مدولار است که می توانند به راحتی برای انطباق با نیازهای در حال تغییر، بازآرایی شوند.

معیارهای کیفیت در مبلمان اداری خاص

هنگام ارزیابی کیفیت مبلمان، باید عواملی مانند متریال به‌کار رفته، تکنیک‌های ساخت و طول عمر را در نظر بگیرید. به دنبال مبلمانی باشید که از مواد باکیفیت مانند چوب، قاب‌های فلزی مستحکم و روکش یا لوازم داخلی بادوام ساخته شده‌ است. به تکنیک‌های ساخت و نازک‌کاری که در ساخت مبلمان استفاده می‎شود نیز توجه داشته باشید. ویژگی‌های ارگونومی مانند اجزای قابل تنظیم و پشتیبانی مناسب از عضلات کمر نیز از شاخص‌های مهم کیفیت هستند. علاوه بر این، می توان به برندهای معتبری که سابقه طولانی تولید بادوام و باکیفیت دارند، اعتماد کرد.

فراموش نکنید که کارشناسان ما همواره با مشاوره‌های تخصصی و رایگان آماده کمک به شما عزیزان هستند. برای اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمائید و یا میتوانید از طریق صفحه “درخواست مشاوره” درخواست خود را ثبت کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

افزایش بهره‌وری با مبلمان اداری مدرن

مبلمان اداری مدرن برای افزایش بهره وری و رفاه کارکنان طراحی شده است. صندلی‌های ارگونومیک و میزهای قابل تنظیم باعث راحتی و کاهش خطر مشکلات اسکلتی عضلانی می شود. مبلمان اشتراکی، کار تیمی و اشتراک گذاری ایده را تشویق می‎کند. امکانات ذخیره سازی مناسب و تجهیزات فایل بندی، به حفظ فضای کاری منظم و دور از آشفتگی کمک می کند.

نتیجه

مبلمان اداری مدرن یک جزء حیاتی در ساخت یک محیط کاری سازنده، راحت و جذاب است. با وجود طیف گسترده ای از انواع مبلمان، انتخاب مبلمانی که با نیازها، اولویت‌ها و زیبایی کلی دفتر شما مطابقت داشته باشند؛ بسیار مهم است. سرمایه گذاری روی مبلمان اداری با کیفیت از برندهای معتبر، دوام، کارایی و فضایی شیک را تضمین می کند. اگر چه مبلمان‌های اداری لاکچری، قیمت بالاتری دارند، اما ساخت بی‌نظیر، دیزاین منحصر به فرد و متریال درجه یک را ارائه می‌دهند و محیط کار شما را به قله‌های جدیدی از پیچیدگی و ظرافت ارتقا می‌دهند.

سوالات متداول
چگونه مبلمان اداری مناسب انتخاب کنیم؟

جهت انتخاب مناسب‌ترین مبلمان اداری، باید مهارت طراحان را در نظر بگیرید. مهم‌ترین عامل در معماری داخلی اداری را باید کیفیت در هر دو این موارد معرفی کرد.

مبلمان اداری بر محیط اداره چه تاثیری دارد؟

مبلمان اداری بر کاهش خستگی کارکنان و بهبود عملکردی و همچنین بهبود برند سازمان تأثیر بسزایی دارد.

چه سبک مبلمان اداری مناسب فضاهای استارت آپی است؟

بهترین سبک برای فضای استارت آپی سبکهای مدرن مانند باهاوس هستند.

معیارهای کیفیت در مبلمان اداری چیست؟

متریال به‌کار رفته، تکنیک‎های ساخت و طول‌عمر مبلمان اداری

قیمت مبلمان اداری به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت مبلمان اداری بسته به عواملی مانند شهرت برند، متریال به‌کار رفته، پیچیدگی‌های طراحی و امکانات سفارشی سازی، می‎تواند بسیار متفاوت باشد.

close