بازگشت

۱۵/آذر/۱۴۰۲

اشتراک گذاری

10 راه برای طراحی محیط کار اداری به منظور حمایت از استعدادها

در این مقاله، از وب سایت پادایران، بزرگترین مرکز تجهیزات و مبلمان اداری ایران، دعوت می‌کند تا با ما همراه شوید و با ۱۰ روش طراحی محیط کار اداری و بهینه‌سازی تجهیزات اداری آشنا شوید. این روش‌ها باعث افزایش کارایی کارمندان در مشاغل مختلف می‌شوند.

تصور کنید در یک محیط کار اداری کوچک، تنگ و بدون نور کافی با مبلمان ناراحت کننده و دکوراسیون خسته کننده، کار می‎کنید. به احتمال خیلی زیاد نه تنها از کار کردن در آنجا راضی نیستید و لذت، خلاقیت و بهره‎وری شما سرکوب شده، و به دنبال راه فرار نیز هستید.

بهبود محیط کار اداری برای نگه‌داشتن استعدادهای جوان

این یک واقعیت است که بسیاری از کارمندان وقتی به دنبال پیوستن به یک شرکت جدید هستند با این مشکل مواجه می شوند که اگر چه خود شغل ممکن است جذاب به نظر برسد، اما اغلب محیط کار اداری آنجا، تصمیم‌گیری آنها را به تعویق می اندازد. این مسئله به ویژه در مورد نسل هزاره (نسلِ وای یا نسلِ ایگرگ که با نام نسلِ هزاره – به انگلیسی: Millennials یا Generation Y – نیز شناخته می‌شود، به نسلی می‌گویند که پس از نسل ایکس و پیش از نسل Z زاده شده‌اند.) و نسل Z به شدت صادق است.

برای جذب این نیروهای جوانتر و در عین حال ماهرتر، لازم است که محیط کار اداری خود را دوباره بازنگری کنید. به همین دلیل است که ما این راهنمای ساده را در مورد مراحلی که می توانید برای جذب و حفظ چنین استعدادهایی بردارید، گردآوری کرده‌ایم.

روش طراحی محیط کار اداری در پادایران مرکز تجهیزات و مبلمان اداری ایران
شرکت تجاری هادسون ریور – شهر نیویورک

مزایای طراحی محیط کار اداری الهام بخش

کسب و کار شما فقط در هفت ثانیه اولین تاثیر را ایجاد می‌کند. محیط کار اداری شما چه تصویری در ذهن افراد ایجاد می‌کند؟

در واقع، دیزاین محیط کار اداری شما، ارزش‌ها و فرهنگ کسب و کار شما را به اشتراک می‌گذارد و افراد جدید ممکن است از محیط اطراف خود سرنخ بگیرند که چه چیزی برای کسب و کار شما اهمیت دارد. این فقط نیروهای جدید نیستند که محیط کار اداری شما برایشان اهمیت داشته باشد. آمارها نشان می‎دهد که ۹۳ درصد از کارکنان هر مجموعه‎ نیز معتقدند که در صورتی حاضر به همکاری طولانی‎ مدت با آن شرکت هستند که محیط کار سالم‌تری مانند میز کارشناسی، میز کارگروهی و صندلی‌های اداری ارگونومیک، اتاق‌های سلامتی و موارد دیگر را ارائه دهند.

جذب کارکنان بهتر، منجر به افزایش نوآوری، بهره‌وری و عملکرد در کل کسب و کار شما می‎شود. بعلاوه، افزایش حفظ و نگهداری کارکنان فعلی نیز می‎تواند هزینه‌های استخدام را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. به ویژه زمانی که متوجه شوید، جایگزین کردن یک کارمند به طور متوسط ​​بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار برای کسب و کار شما هزینه خواهد داشت، این مزیت، بسیار جذاب‎تر هم می‎شود!

راهکارهای جذب و حفظ استعدادهای برتر در محیط کار اداری

کلید جذب و حفظ استعدادها در کسب و کار شما، نقش مهمی را ایفا میکند. هیچ چیز بیشتر از دیزاین دفتر شما، فرهنگ شرکت شما را منتقل نمی‎کند. ایجاد فضاهایی که برای بهبود رفاه و مشارکت کارکنان طراحی شده‌اند به شما کمک می‎کند تا استعدادهای مورد نیاز کسب و کارتان را جذب و حفظ کنید. در اینجا ده تا از مهم‎ترین ویژگی‎هایی که به شما کمک می‌کند تا یک محیط کار اداری جذاب خلق کنید که کارمندان بخواهند در آن بمانند و کار کنند را آورده‌ایم:

 • فرهنگ و ارزش‌ها
 • تندرستی و سلامت
 • نورپردازی
 • کیفیت هوا
 • سلامت و ایمنی
 • پایداری زیست محیطی
 • همکاری و تقویت ارتباط
 • فناوری هوشمند
 • ترندهای محیط کار اداری
 • بازطراحی محیط کار اداری
  ما هر یک از این موارد را عمیقاً بررسی خواهیم کرد.

فرهنگ و ارزش‌ها

تقویت ارزش‌ها و فرهنگ شرکت شما در محیط کار و زنده کردن تجربه برندتان می‌تواند موجب افزایش رضایت و مشارکت کارکنان شود. طراحی محیط کار اداری متناسب با شیوه کار افراد و ایجاد یک محیط کاری جذاب و پویا باعث می‎شود که آنها حس استقبال و الهام‌بخشی پیدا کنند.

تندرستی و سلامت کارکنان

در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری سلامت و رفاه کارکنان نیز به اندازه بهره‌وری، در حفظ و بقای آنها اهمیت دارد. کارمندان می‎خواهند با محیط‌های کار اداری که برای پشتیبانی از موقعیت‌های متفاوت آن‌ها طراحی شده‌اند، احساس مراقبت و توجه کنند، امکاناتی مانند:

 • فضاهای تعاملی و مشارکتی جهت تقویت ارتباطات رسمی و غیررسمی.
 • فضاهایی برای تمرکز و آرامش جهت تماس، کار یا ملاقات‌های خصوصی.
 • فضاهایی برای استراحت و شارژ دوباره.

دیزاین‌هایی که کیفیت هوا، روشنایی و المان‌های طبیعی را در نظر می‎گیرند، تأثیرات مثبت قابل توجهی بر سلامت، رفاه و همچنین رضایت کارکنان دارند. یک مطالعه در هاروارد نشان داد؛ افرادی که در حین کار در معرض طبیعت قرار دارند، سطوح پایین‌تری از استرس را تجربه می‌کنند و در مقابل بهره‌وری بیشتری هم دارند.

روش طراحی محیط کار
NCR  میانشهر – آتلانتا

روشنایی

قرار گرفتن در معرض نور طبیعی به بهبود خلق و خو، افزایش تمرکز و حتی خواب بهتر کمک می‎کند. با وجود این مزایای واضح، بسیاری از کارمندان تمام روز زیر نور فلورسنت می‌نشینند.
در بهترین حالت، شما به اندازه کافی پنجره بزرگ دارید تا در طول روز نور طبیعی زیادی وارد محیط‎ کار اداری شما شود. اما این برای هر محیط کار اداری امکان پذیر نیست، بنابراین ما به برخی از جایگزین‌ها اشاره خواهیم کرد.

گذاشتن نورهای فلورسنتی باعث سردردهای مزمن و میگرن می‎شوند، آن‌ها برای کره‌زمین و انرژی شما نیز مضر هستند. در مقابل چراغ‌های LED، نه تنها باعث افزایش بهره‌وری می‎شوند، بلکه دوستدار طبیعت نیز هستند. چراغ‌های LED را حتی می‌توان مانند نور طبیعی، کم یا زیاد کرد که به نوبه خود بهره‌وری را در طول روز افزایش می‌دهد.

اصول طراحی محیط کار اداری در شرکت طراحی معماری
Renovation – سان خوزه، کالیفرنیا

کیفیت هوا

تحقیقات نشان می‎دهد که کیفیت هوای داخل ادارات تاثیر بسزایی بر بهره‌وری و سلامت کارکنان دارد. اقدامات بسیاری وجود دارد که مشاغل می‎توانند برای بهبود کیفیت هوا در دفاتر خود انجام دهند. به عنوان مثال نصب یک سیستم فیلتر هوا و اطمینان از باز بودن پنجره‌های دفتر تا حد امکان، دو مورد از بارزترین موارد ممکن است. اطمینان از یک محیط کار اداری تمیز، عاری از گرد و غبار و بهم ریختگی و استفاده از محصولات پاک کننده سبز عاری از سموم مضر نیز به کیفیت هوا کمک می کند.

ایده عالی دیگر برای بهبود کیفیت هوا، داشتن طیف وسیعی از گیاهان آپارتمانی در محیط کار اداری است. تحقیقات نشان داده است که در شهرهای پرجمعیت، گیاهان آپارتمانی می‎توانند کیفیت هوای خانه‌های مسکونی را تا حد زیادی بهبود بخشند، بنابراین ساختمان‌های تجاری و محیط‌های اداری نیز می‎توانند از این مزیت بهره‌مند شوند.

مرکز تجهیزات و مبلمان اداری ایران و محیط کار اداری
دفتر مرکزی شرکت فاکس قرن ۲۱ – شهر نیویورک

سلامت و ایمنی

در مورد سلامت و ایمنی کارکنان در محیط کار اداری باید چندین فاکتور را در نظر گرفت. درست است که شما می‎خواهید طراحی فضای کاری شما شگفت انگیز به نظر می‎رسد. اما فراموش نکنید که ایمنی حرف اول را می‎زند. باید اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای راحتی همه وجود دارد و این فضا عاری از خطرات احتمالی است.

کارمندان شما نیز باید برای انجام وظایفشان احساس راحتی کنند و وضعیت مبلمان‌های اداری شما نباید آن را کاهش دهد. نسل‌های جوان می‌خواهند با امکانات ارگونومیکی مانند صندلی‌های مدیریتی پشتی‌دار و میزهای قابل تنظیم و ایستاده از سلامت خود مراقبت کنند. ایده‌های دیگر برای جذب بهترین استعدادها عبارتند از گزینه‌های تناسب اندام و آرامش در محل، مانند یک فضای رفاهی، سالن بدنسازی یا استودیو یوگا برای تشویق کارمندان به استراحت یا شرکت در فعالیت‌هایی که متناسب با روزشان است.

پایداری زیست محیطی

پایداری در محیط کار اداری تأثیر مثبتی بر محیط و کسب و کار داشته، و یکی از نکات کلیدی برای کارکنان است. پایداری زیست محیطی را می‎توان با بهینه‌سازی نور طبیعی، تهویه‌هوا، بهره‌وری انرژی و استفاده از مبلمان و محصولات سازگار با محیط زیست در طراحی و ساخت دفتر گنجاند.

در نهایت، کاهش مصرف کربن نه تنها باعث صرفه‌جویی در منابع طبیعی می‌شود، بلکه منجر به ایجاد یک ارتباط ارزشمند با کارکنان می‌گردد. این اقدام نه تنها محیط زیست را حفظ می‌کند، بلکه باعث ایجاد یک محیط کاری سالم و دوستانه نیز می‌شود. کارکنان، زمانی که احساس می‌کنند در یک محیط اداری که به مسائل محیطی توجه می‌کند، کار می‌کنند، احتمالاً احساس رضایت و متعهدتری نسبت به شغل خود خواهند داشت.

دکوراسیون و دیزاین محیط کار و افزایش کارایی کارمندان
گروه مشاوره بوستون – شهر نیویورک

همکاری و تعامل

تمرکز بر تجربه کارمندان و ارتباطات شخصی آنها، کار در دفتر را به یک تجربه مثبت تبدیل می‎کند. محیط‌های کاری که برای ارتقای تعاملات اجتماعی و خودجوش طراحی شده‌اند، می‎توانند به سمت کار تیمی موثرتر، خلاق‌تر و در نهایت محیط کار اداری شادتر و پربارتر منجر شوند.

فناوری هوشمند

با استفاده از مدل‌های کار ترکیبی (hybrid work – ادغام کار حضوری و دورکاری)، که اکنون در بسیاری از مشاغل رواج پیدا کرده است، نقش فناوری‌های هوشمند بیش از پیش در برقراری ارتباطات و کار تیمی موثر، فارغ از محل استقرار کارمندان، بسیار اهمیت پیدا کرده است. برای دستیابی به مدل کار ترکیبی؛ اتاق‌های سکوت با امکانات ادغام نیرو و داده‌ها، نمایشگرهای لمسی تعاملی Interactive Monitor، صفحه نمایشگرهای بزرگ و اتاق‌های کنفرانس AV -Augmented Reality مجهز به سیستم اتوماسیون، برای پشتیبانی از همکاری مجازی بسیار ضروری هستند.

سبک های طراحی محیط کار در داخل و خارجی
ردبول – آتلانتا

ترندهای محیط کار اداری

شاید دوست داشته باشید که دفتر کارتان به اندازه دفاتر گوگل با تکنولوژی بالا و مانند اپل شیک باشد. در هر حال به روز بودن دیزاین و توجه به ترندهای مدرن محیط کار اداری و همکاری با طراحان داخلی متخصص، می‎تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

اما به یاد داشته باشید که به طور کلی تمامی ترندها زودگذر هستند و برای ماندگاری ساخته نشده‌اند. همانطور که کابین‌های کلاستروفوبیک که اکنون به نظر می‎رسد مربوط به قرن‌ها پیش بوده است و یک دنیا با ما فاصله دارد، بسیاری از ترندهای مدرن نیز سرنوشت مشابهی خواهند داشت. یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از اینکه دیزاین محیط کار اداری شما بتواند برای سال‌های متمادی به روز بماند، مشورت با کارشناسان طراحی داخلی اداری است.

پادایران مرکز تجهیزات و مبلمان اداری ایران
دفتر مرکزی هایت (Hyatt) – شیکاگو

محیط کار اداری خود را ری‎دیزاین یا بازطراحی کنید

طراحی مجدد محیط‌های کار اداری مزایای قابل توجهی برای کارفرمایان به همراه دارد، از جمله افزایش بهره‌وری و حفظ کارکنان. البته کارفرمایان و کسب‌وکارها باید ارزش‌ها و فرهنگ سازمانی، رفاه کارکنان، پایداری و ملاحظات فناوری را در طراحی مجدد محیط کار اداری خود در نظر بگیرند.

شرکت پادایران با سال‌ها تجربه در زمینه طراحی و تولید مبلمان اداری، متعهد به ایجاد فضاهای اداری الهام بخش است که به شما در جذب و حفظ بهترین استعدادها برای کمک به رونق کسب و کار شما کمک بسیاری می‎کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱۴۳۳۷۵ تماس بگیرید.

روش طراحی محیط کار اداری در پادایران
دفتر مرکزی ورایزن – باسکینگ ریج، نیوجرسی

نتیجه‌گیری

کارمندان به روش های مختلفی کار می کنند و از داشتن گزینه هایی برای نحوه برخورد با کار خود در طول روز استقبال خواهند کرد. فضاهای کاری و طراحی دفتر کار اداری همراه با فضاهای مخصوص معاشرت یا یادگیری، به یک اندازه در شکل‌گیری مشاغل و افزایش کارایی موثر هستند. دفاتری که از طراحی‌هایی استفاده می‌کنند که باعث پرورش استعدادهای کارمندان می‌شوند، باعث کمک به حفظ تمرکز کارمندان و رشد آن‌ها خواهند شد.

سوالات متداول
چطور محیط‎ کار اداری می‌تواند استعدادهای برتر را جذب کند؟

طراحی فضاهای باز و آمیخته با نور طبیعی و استفاده از راهکارهای تجهیزات مدرن و فناوری برتر برای جهت افزایش جلب استعدادهای نوین.

چطور محیط‎های کار اداری می‌توانند خلاقیت را تشویق کنند؟

ایجاد فضاهای باز جهت تشویق تفکر خارج از جعبه.
ارائه ابزارها و تجهیزات حمایت‌کننده از فرآیند خلاقیت.
برگزاری جلسات ایده‌پردازی و brainstorm در محیط‌های آرام و الهام‌بخش.

چطور ارتباطات و تعاملات در محیط کار اداری می‌تواند استعدادها را پشتیبانی کند؟

ایجاد فضاهای اجتماعی و اشتراکی جهت تعامل مستقیم.
ارتقاء ارتباطات از طریق جلسات تیمی منظم.
استفاده از سیستم‌های ارتباطی مدرن برای تسهیل تبادل اطلاعات.

چطور محیط‎ کار اداری می‌تواند به بهبود کارایی و عملکرد فردی و گروهی کمک کند؟

تجهیزات و ابزارهای تکنولوژی‌های کاربردی برای بهبود کارایی.
طراحی محیط کار اداری پر انگیزه برای افزایش میزان تمرکز.
ایجاد فرآیندهای کاری بهینه و ایجاد محیطی برای حل مسائل گروهی.

منابع:
HOW TO ATTRACT AND RETAIN TALENT WITH WORKPLACE DESIGN
How your office space can help acquire top talent
close