بازگشت

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی نوعی از کفپوش‌های مصنوعی بوده که در طراحی و دیزاین دکوراسیون داخلی محیط‌های مختلف، کابردهای زیادی دارد. این نوع کفپوش‌ها بیش از هر کفپوش دیگری به فرش شبیه هستند و دارای انعطاف بلایی می‌باشند. این الیاف حتی قابلیت بهم بافته شدن را دارند و به همین دلیل برای استفاده در دکوراسیون داخلی بسیار مناسب هستند.

جنس این ایاف معمولا از پلیمرهای پلی آمید یا نخ‌های خام یا تکسچره شده PE و PP و قسمت زیرین آن از جنس شن‌های سیلیسی و گرانول (ذرات لاستیکی) است. چمن مصنوعی قابل ارائه در پادایران معمولا ارتفاعی میان ۱ تا ۴ سانتی متر داشته و از تنوع زیادی نیز بهره می‌برند.

در این بخش از وب سایت شرکت مشاوره دکوراسیون داخلی اداری و تولید مبلمان اداری پادایران به معرفی کفپوش چمن مصنوعی و مزایای و معایب کاربرد آن پرداخته ایم. پادایران از سال ۱۳۵۳ در خدمت هوطنان گرامی، در زمینه طراحی و اجرای ورک اسپیس برای مخاطبان پرمیوم است.

کاربرد چمن مصنوعی در دکوراسیون داخلی

امروزه استفاده از این کفپوش‌ها برای پوشانیدن محیط‌های کاری در حال رایج شدن است و بهره‌گیری از آن دیگر امری غیرعادی به شمار نمی‌رود. چمن مصنوعی در دکوراسیون محیطهای اداری موجب ایجاد فضایی بانشاط و زیبا شده و به همین جهت میان طراحان دکوراسیون محیط‌های داخلی محبویت زیادی دارند.

البته برخی طراحان به دلیل وجود الیاف پتروشیمیایی با استفاده گسترده از این متریال موافق نیستند. با این حال به دلیل مزایایی همچون دوام، زیبایی و ایجاد محیطی که یادآور طبیعت است، برای پوشش سطوح -هر چند به صورت محدود- از چمن مصنوعی استفاده می‌نمایند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای چمن مصنوعی در دکوراسیون داخلی اداری باید به این موارد اشاره کرد:

  • فضاهای سه بعدی روی دیوار
  • تراس و بالکن یا روف گاردن
  • بین سنگ‌های کف
  • کفپوش محیط‌های داخلی

چمنهای مصنوعی را می‌توان تقریبا روی هر سطحی نصب کرد. البته برای این کار نیازمند زیرسازی مناسب خواهیم بود. در زیرسازی چمن مصنوعی، باید دقت شود تا تمام سطح کفپوش یک دست و صاف بوده تا از استهلاک آن کاشته و به عمر مفیدش افزوده شود. این کفپوش‌ها با کمک چسب دو طرفه نیز می‌توانند به سطح متصل شوند.

کاربرد چمن مصنوعی در دکوراسیون داخلی

مزایای کفپوش چمن مصنوعی

یکی از نکات کمتر گفته شده در مورد مزیت‌های استفاده از چمن مصنوعی، تأثیر اکوستیک آن بر فضا است. این الیاف به دلیل سطح ناهموار و نرم خود، جاذب سر و صدای محیط بوده و می‌توانند از استرس جاری در فضا بکاهند. همچنین تأثر رنگ سبز و سطوح غیر هموار در دکوراسیون داخلی بر روان کاربران امری انکارناپذیر است.

البته چمن‌های مصنوعی مزیت‌های دیگری هم دارند. یکی از این مزایا، سهولت شستشو و تمیز کردن آن است. علاوه بر آن، این دسته از کفپوش ها آزمایش‌های خاصی از جمله مقاومت در برابر نور مستقیم آفتاب، رطوبت و سایش را می‌گذرانند تا در برابر سرما و گرما مقاوم‌تر عمل کنند.

چمن مصنوعی همیشه سبز است و متراکم‌تر و مقاوم‌تر از چمن طبیعی است. این نوع پوشش در مساحت‌های کم هم قابل استفاده بوده و به نسبت چمن طبیعی هزینه نگهداری کمتری دارد.

معایب این نوع کفپوش

از معایب این نوع کفپوش‌ها می‌توان به هزینه اجرایی، تعمیر و نگهداری بالای آن نسبت به چمن طبیعی اشاره کرد. همچنین این نوع پوشش همچون چمن طبیعی امکان کاهش دما را نداشته و زمانی که در معرض دمای بالا گرم شوند، باعث افزایش دمای بیش‌تر آن فضا خواهند شد. باید به این نکته هم توجه کرد که در فضاهای باز چمن مصنوعی به دلیل اینکه خاصیت جذب آب را ندارد در زمان بارش باران باعث جمع شدن آب در سطح محیط خواهد شد.

چمن مصنوعی در محیط اداری

موارد استفاده تزیینی چمن مصنوعی

گفتیم که از چمن مصنوعی در دیزاین مدرن به صورت گسترده‌ای بهره‌ گرفته می‌شود. مهمترین دلیل این امر، جلوه‌ایست که کفپوش مصنوعی سبز می‌تواند به محیط ببخشد. این سطوح، در محیط‌های خشک اداری یادآور طراوت و سرزندگی طبیعت بوده و رنگ سز آن هم بر بهبود تجربه محیطی کارکنان اثر مثبتی را خواهد داشت.

دکوراسیون داخلی محیط های اداری

معمولا از چمن مصنوعی در محیط‌های اداری برای پوشانیدن اتاق‌های کنفرانس، لابی و یا فضاهای عمومی استاده می‌شود. علاوه بر آن، چمن مصنوعی گاه به صورت یک المان زیبا برای پوشانیدن سطوح عمودی و دیوارها نیز مفید خواهد بود.

تراس و بالکن

از دیگر کاربردهای مهم این کفپوش‌ها، استفاده از آن‌ها در کف محیطهای نیمه باز است.

معایب این نوع کفپوش

مراحل نصب و نگهداری چمن های مصنوعی

نصب چمن‌های مصنوعی دشواری خاصی را به همراه ندارد و می‌توان با زیرسازی مناسب آن را روی هر سطحی قرار داد. برای این کار، ابتدا سطح زیرین با کمک فوم‌های مخصوص هموار شده، و سپس چمن از رول‌های مربوطه برش داده شده و نصب می‌گردند. همچنین نگهداری از آنان هم دارای قواعد خاصی است که رد صورت اجرا، می‌تواند به شما تضمین دهد تا مدتی طولانی نیازی به تجدید کفپوش نخواهید داشت. برای این منظور باید:

چمن را به صورت منظم و ترجیحا با استفاده از دستگاه‌های بشویید. همچنین تمیز کردن آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • آن را با استفاده از مواد لازم، ضدعفونی کنید.
  • قسمت‌های آسیب‌دیده را ترمیم کنید.
  • از قرار دادن اجسام سنگین روی آن خودداری کنید
  • چند وقت یک بار سطح آن را مرطوب نمایید.

در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز با شرکت مشاوره دکوراسیون داخلی اداری و تولید مبلمان اداری پادایران همراه باشید تا با نمونه کارهای ما و همچنین جدیدترین ایده ها در زمینه طراحی داخلی و تولید مبلمان اداری آشنا شوید.

close
فهرست مطالب