بازگشت

نورپردازی

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی و محیط های اداری

حتما شما هم این حس را تجربه کرده اید که با ماندن در محیطی خیلی زود احساس خستگی و کسالت کنید، و حتما هم پیش آمده که با رفتن به یک فروشگاه و یا دفتر کار احساس شادابی
بیشتری را تجربه کرده و حتی تمایل داشتید که بیشتر در آن مکان بمانید! نه اینکه بگوییم تنها دلیل،اما می توان گفت که یکی از مهم ترین دلیل اختلاف این احساس شما، تفاوت نورپردازی آن محیط بوده است.
محیط هایی که به خوبی نورپردازی شده اند،شاداب تر و زنده تر به نظر می رسند و این موضوع تاثیر مستقیم روی بازدهی کارمندان و رضایت مراجعین خواهد داشت.تاثیر مثبت که یک نورپردازی دلنشین بر مراجعین شما می گذارد را هیچ وقت دست کم نگیرید!
نورپردازی می تواند درجذابیت دفتر کار شما تاثیر زیادی داشته باشد. اما این کار باید به صورت کامل تخصیص انجام شود.
در ادمه چند راهکار برای نورپردازی محیط اداری خواهیم داشت.

بهترین استفاده را از نور طبیعی داشته باشید.

طراحی سیستم نور پردازی و مبلمان اداری ، فضای کاریتان را با یکدیگر مطابقت دهید.

برای تفکیک بهتر فضاها می توان از نور خطی در پارتیشن ها استفاده کرد.

نورهای خطی و دکوراتیو می توانند انتخاب مناسبی در فضاهای اداری باشند.

تاثیر رنگ و دمای نور را در دکوراسیون اداری حتما در نظر بگیرید.

برای ایجاد تعادل در محیط کار از نور مستقیم و غیرمستقیم همزمان استفاده کنید.

از چراغ های خاص و جذاب به عنوان نقطه تمرکز استفاده کنید.

از چراغ های مدرن و پربازده استفاده کنید.

توصیه هایی برای نورپردازی در فضای اداری

1 -یک نورپردازی بهینه به تعادل میان منابع نوری مستقیم و غیرمستقیم و همچنین تعادل میان نور طبیعی و نور مصنوعی نیاز دارد.
2-مقدار مناسب از نور در فضاهای اداری، از خستگی و فقدان تمرکز جلوگیری می کند. به طورکلی، افزایش روشنایی عملکرد بصری را افزایش می دهد و تأثیر مثبتی بر دقت و سرعت پردازش بصری اطلاعات می گذارد.
3 -از آن جایی که بیشتر فعالیت های اداری در طول روز انجام می گیرد، نور مصنوعی جنبه مکمل دارد. در ساختمانهای اداری که عرض ساختمان زیاد است در اغلب بخش های مرکزی ساختمان نور مصنوعی اولویت دارد.
4-در محیط کارتان تا حد امکان از رنگ های روشن استفاده کنید چرا که رنگ تیره نور را جذب کرده و در نتیجه باعث هزینه بیشتر برای شما می گردد.
5-حتی الامکان از ایجاد سایه در محیط کار جلوگیری کرده و از ادوات روشنایی در مکان هایی استفاده کنید که نور را در تمام ابعاد فضا پخش کنند. هم چنین بهتر است که نور محیط کارتان
قابل تنظیم باشد تا بتوانید بر حسب نیازتان آن را کم و زیاد کرده و از روشنایی روز حداکثر بهره را ببرید.
6-در دفاتر و فضاهای کاری و اداری تأمین ۲۰۰تا ۳۰۰لوکس روشنایی ضروری است و مقدار حداقلی ۵۰۰لوکس در فضاهای کار با کامپیوتر در نظر گرفته شده است. در شرایط کاری که خیلی دقیق باشد تا حدود ۷۰۰لوکس روشنایی تأمین شود. روشنایی ۷۵۰تا ۱۰۰۰لوکس میتواند تأثیر مثبتی بر عملکرد کارمندان مسن تر داشته باشد.
7-مکان لامپ ها باید به گونهای طراحی شود که نور مستقیم آنها در مخروط دید افرادی که پشت میز کار نشسته اند قرار نگیرد.
8-در سالنهای کنفرانس و گردهمایی تامین روشنایی برای سطوح عمود برای بهتر دیدن چهره ها به اندازه روشن کردن میزها اهمیت دارد.
9 -بهتر است محل های گفت و گو، انتظار و استراحت به سبک فضا های مسکونی نورپردازی شوند تا محیطی دوستانه و آرامش بخش به وجود آید.
10 -نورپردازی محیط های کاری نمیتواند کاملا به مهندس برق محول شود و حتما باید یک طراح نوع نورپردازی، میزان و نوع نور مناسب برای فضا را را طراحی کند.
11 -روشنایی مصنوعی به عنوان مکمل نور طبیعی نقش مهم و موثری در طرح معماری و کیفیت کلی ساختمان دارد. بنابراین معمار با طراحی نورپردازی مناسب میتواند زیبایی و کاربری ساختمان را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.