بازگشت

۱۴/دی/۱۴۰۰

اشتراک گذاری

6 نوع محیط کاری مختلف

برای احساس رضایت و بهره وری در حرفه خود، محیط کاری شما باید متناسب با تیپ شخصیتی شما باشد. محیط‌های حرفه‌ای باید فضای مثبتی را فراهم کنند که با ارتباطات مؤثر، منابع کافی و فرصت‌های توسعه شغلی مشخص می‌شود. قطعا داشتن یک دکوراسیون داخلی اداری مناسب در این امر موثر است.

آن‌ها همچنین باید به نوع کارگر شما، شخصیت و ارزش‌های شما کمک کنند. در این مقاله، ما یک نمای کلی از شش محیط کاری مختلف و نوع افراد و مشاغلی که برای هر کدام مناسب‌تر است، ارائه می‌کنیم.

چه نوع محیط کاری را ترجیح می دهید؟

اصطلاح “محیط کاری” به نقطه اوج بسیاری از عوامل و عناصر مختلف اشاره دارد که با هم شرایط کاری شما را مشخص می‌کند. عناصری که محیط کار شما را تشکیل می‌دهند عبارتند از:

زمان بندی کار

محیط کار شما شامل ساعات کاری شما می‌شود. به عنوان مثال، شغل شما ممکن است از نوع معمولی ساعت نه تا ساعت پنج باشد یا ممکن است ساعات کاری انعطاف پذیرتری داشته باشد. علاوه بر این، می‌توانید برای کار اضافه کاری و یا استراحت برای ناهار هم انعطاف در زمان کاری داشته باشید.

فرهنگ شرکت

فرهنگ یک شرکت نیز بخشی از یک محیط کاری است. به عنوان مثال، برخی از شرکت‌ها فرهنگ رسمی دارند و از کارگران انتظار دارند که لباس کار مناسب بپوشند و از پروتکل‌های سخت‌گیرانه پیروی کنند. در حالی که برخی دیگر به کارکنان اجازه می‌دهند تا راحت‌تر لباس بپوشند و به آن‌ها آزادی بیشتری در اجرای وظایف‌شان بدهند.

پیشنهاد مطالعه: پادایران بیش از ۵۰ سال است که در زمینه تولید مبلمان اداری فعالیت دارد. جهت تکمیل تجهیزات اداری محیط کاری خود با ما در تماس باشید.

محیط کاری اجتماعی

همکاران

مدیران و همکاران نقش بسیار زیادی در تعیین نوع محیط کار دارند. افراد مثبت و شاد یک محیط کاری حمایتی و مثبت ایجاد می‌کنند، در حالی که افراد منفی و خود محور تمایل به ایجاد فضای کاری سمی دارند.

پیشرفت و توسعه شغلی

عامل مهم دیگری که به محیط کاری شما کمک می‌کند این است که تا چه حد می‌‌توانید به عنوان یک حرفه‌ای در شغل خود رشد کنید. برخی از شرکت‌ها به پرسنل خود فرصت‌های زیادی برای پیشرفت شغلی می‌دهند، در حالی که سایر شرکت‌ها ممکن است از شما انتظار داشته باشند که مسئولیت رشد حرفه‌ای را خودتان به عهده بگیرید.

پیشنهاد ما: همچنین می‌توانید در مورد نحوه انتخاب و طراحی میز مدیریت در پادایران بخوانید.

فضای کاری

فضای کاری شما نیز بخشی از محیط کار شما است و ممکن است از یک اتاقک اداری، یک فضای اداری خصوصی یا کار از راه دور از خانه متغیر باشد.

انواع مختلف محیط‌های کاری

محیط کار شما نیز تحت تأثیر ارزش‌ها، تیپ شخصیتی و نوع کاری که انجام می‌دهید می‌باشد. در اینجا شش نوع محیط کاری مختلف که برای افراد و مشاغل مختلف مناسب است آورده شده است:

محیط کار متعارف

محیط کار معمولی بسیار ساختار یافته و سازماندهی شده است و شامل فعالیت‌های سیستماتیک، مانند کار با داده‌ها و اعداد است. این نوع محیط با روال، ثبات، سنت و قوانین و رویه‌های کاملاً تعریف شده مشخص می‌شود. افرادی که به این محیط جذب می‌شوند معمولاً مرتب و منظم هستند و ترجیح می‌دهند دستورالعمل‌ها را دنبال کنند. این محیط کاری معمولاً شامل کار در دفتر و ساعات کاری منظم است.

محیط کار مبتکرانه

محیط کار مبتکرانه بر دستیابی به اهداف سازمانی و مالی متمرکز است و معمولاً شامل فعالیت‌هایی مانند متقاعدسازی، مدیریت و فروش است. چنین محیطی با رقابت، دستاورد، قدرت، پول و رقابت مشخص می‌شود و ممکن است شامل فعالیت‌هایی مانند فروش و مدیریت باشد.

افرادی که در این نوع محیط کاری پیشرفت می‌کنند معمولاً برون گرا، جاه طلب و قاطع هستند. این محیط کاری شامل کار در یک محیط شرکتی یا تجاری یا کار در صنعت خرده فروشی است.

محیط کار اجتماعی

محیط کار اجتماعی متمرکز بر افراد است و شامل فعالیت‌هایی است که حول محور معلمان می‌چرخد، هدایت، شفا و درک مردم است. از آنجایی که این محیط کار اجتماعی شامل تعاملات اجتماعی زیادی است، افرادی را جذب می‌کند که از تعامل اجتماعی لذت می‌برند و با کمک به دیگران انگیزه دارند.

مطالب مرتبط: شما دکوراسیون اداری خود را چگونه طراحی می‌کنید؟ آیا ایده ای برای چینش آن دارید؟

برای عملکرد خوب در چنین محیطی، باید مهارت‌های ارتباطی، کلامی و بین فردی عالی داشته باشید. این نوع محیط ممکن است شامل کار در دفتر، انجام کار میدانی، مشاوره با مشتریان، تدریس در مدرسه یا کالج یا کار در بیمارستان باشد.

این متخصصان به مهارت‌های بین فردی و ارتباطی خوب و همچنین همدلی و هوش هیجانی نیاز دارند. مددکاران اجتماعی می‌توانند در محیط‌های اداری، در مدارس کار کنند یا ممکن است از مشتریان و جوامع بازدید کنند.

محیط کار هنری

محیط کار هنری غیر سیستماتیک است و بر آزادی بیان، خلاقیت، زیبایی شناسی، تخیل و اصالت تاکید دارد. ویژگی این محیط آزادی و فقدان ساختار و قوانین است. افرادی که به این نوع محیط کشیده می‌شوند معمولاً غیر متعارف، آزاده، شهودی و خودراهبر هستند. این محیط کاری ممکن است شامل تولیدات تئاتر، اجرای موسیقی، کار طراحی، نوشتن و خلق هنر باشد

محیط تحقیق

محیط تحقیق بر ریاضیات و علوم متمرکز است و شامل حل مسئله و تفکر خلاق و انتزاعی است. مانند محیط کار هنری، این محیط بدون ساختار است و استقلال و آزادی فکر و عمل را تشویق می‌کند.

افرادی که در چنین محیطی به خوبی عمل می‌کنند، متفکرانی مبتکر هستند که ترجیح می‌دهند با ذهن خود کار کنند تا درگیر شدن در کارهای عملی و فیزیکی. این محیط شامل کار در آزمایشگاه‌ها می‌شود. برنامه نویسی کامپیوتر؛ انجام کارهای آماری، علمی یا ریاضی و باستان شناسی

محیط واقعی

محیط واقع گرایانه بر کار دستی متمرکز است که شامل استفاده از ابزار، ابزار و ابزار است و همچنین می‌تواند شامل حیوانات، گیاهان و کار در فضای باز باشد. افرادی که از کار با دست و تمرکز بر زمان حال لذت می‌برند، در این محیط به خوبی عمل می‌کنند. این محیط شامل مشاغل مکانیکی، مهندسی و فنی است که می‌تواند شامل کار در محل، کارگاه‌ها یا انجام کارهای فراخوان باشد.

شرکت مشاوره دکوراسیون داخلی اداری پادایران مفتخر است که شما را در طراحی و تولید تجهیزات اداری همراهی کند. شما می توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان پادایران، بهترین مشاوره ها را در زمینه معماری داخلی اداری دریافت کنید.

close