بازگشت

آذر/18/00

اشتراک گذاری

ویژگی ها و مشخصات صندلی ارگونومیک چیست ؟

صندلی اداری بخشی مهمی از تجهیزات و دکوراسیون اداری و پرسنلی به حساب می‌آید که با رشد تکنولوژی در حال پیشرفت می‌باشد. ممکن است شما به عنوان یک کارمند از عوارض نشستن طولانی ‌مدت پشت میز آگاهی کافی نداشته باشید. ما در این مقاله از پادایران قصد داریم به بررسی مشخصات صندلی ارگونومیک و ویژگی‌های این صندلی بپردازیم.

طبق نظر کارشناسان، نشستن مستمر و بیش از 2 ساعت بر روی صندلی، باعث فشار به بدن می‌شود. این فشارها که در اثر نشستن طولانی مدت رخ می‌دهد، ممکن است باعث شود که در مدت نه چندان دور، دیسک گردن یا کمر شخص بیرون زدگی پیدا کند.

البته گفتنی است که انتخاب مناسب صندلی می‌تواند، فشارهای وارد شده به بدن را کاهش دهد. مشخصات صندلی ارگونومیک به شکلی طراحی شده است که کمترین فشار را نسبت به صندلی‌های معمولی به بدن شخص وارد می‌کند؛ به همین دلیل است که امروزه همه از این مدل صندلی‌ها استفاده می‌کنند.

ارگونومیک به چه معناست؟

اصطلاح ارگونومیک یا ارگونومی، در واقع شاخه‌ای از علم مهندسی محسوب می‌شود که به آن مهندسی انسانی یا بیوتکنولوژی می‌گویند. در این رشته علمی، به بررسی نحوه طراحی و تولید تجهیزات اداری به منظور تعامل آسان و ایمن آن‌ها با بدن انسان می‌پردازند. برای مثال، مشخصات صندلی ارگونومیک در تجهیزات اداری به گونه‌ای است که طراحی آن وضعیت مناسب‌تری برای بدن انسان و همچنین راحتی بیشتری را فراهم می‌کند.

تفاوت صندلی اداری معمولی با صندلی ارگونومیک

صندلی‌ اداری ارگونومیک، ویژگی‌های خاصی به منظور بهبود وضعیت بدن انسان و پشتیبانی صحیح از آن را دارد؛ اما طبق نظر پزشکان وجود این ویژگی‎ها کافی نبوده و شخص ابتدا باید نحوه صحیح نشستن روی هر صندلی را بداند تا میزان بهره‌وری از صندلی ارگونومیک به حداکثر برسد. نحوه صحیح نشستن پشت میز به شرح زیر است:

_ در حالت ایده‌آل باید به شکلی بر روی صندلی بنشینید که قسمت بالای مانیتور هم‌تراز با چشم شما باشد.

_ روی صندلی صاف بنشینید و از خم شدن خودداری کنید.

_ دست‌های خود را بر روی دسته صندلی تکیه دهید یا به صورت آزادانه، به شکل موازی با زمین قرار دهید.

_ کف هر دو پا باید به صورت صاف روی زمین قرار بگیرد. از جمع کردن پاها روی نشیمن‌گاه صندلی خودداری کنید تا گردش خون درون پاها به راحتی انجام شود.

محصولات پاو

ویژگی‌های صندلی ارگونومیک

حال نوبت آن رسیده است که در مقاله مشخصات صندلی ارگونومیک، به ویژگی این صندلی‌ها بپردازیم.

قابلیت تنظیم ارتفاع نشیمن‌گاه

یکی از مهمترین ویژگی‌ها‌ و مشخصات صندلی ارگونومیک، قابلیت تنظیم ارتفاع مناسب نشیمنگاه صندلی است. همان طور که گفتیم در نشستن اصولی باید کف پا روی زمین گذاشته شود؛ در انتخاب صندلی ارگونومیک با قابلیت تنظیم ارتفاع، هر کس می‌تواند متناسب با قد خود، ارتفاع ایده‌آل را برای خود تنظیم کند.

پیشنهاد می‌شود: مقاله پارتیشن اداری و معماری داخلی اداری را مطالعه فرمایید.

قابلیت تنظیم عمق نشیمن‌گاه

وقتی که روی صندلی می‌نشینید، باید بین لبه صندلی و پشت زانو به اندازه ۲-۳ انگشت فاصله ایجاد شود؛ در غیر این صورت امکان دارد فشار ناخواسته‌ای به پشت زانوهای شما وارد شود. عموما افرادی که قد بلندتری دارند طول ران آن‌ها بلندتر بوده و باید عمق نشیمنگاه صندلی بیش‌تر باشد و افرادی که قد کوتاه‌تری دارند باید عمق نشیمنگاه آن‌ها کمتر باشد.

قابلیت تنظیم شیب نشیمن‌گاه

باید نشیمنگاه صندلی صاف یا کمی به سمت جلو باشد تا لگن شخص در موقعیت مناسبی قرار بگیرد. انحراف لگن به طرف جلو مشکلی است که حدوداً همه کسانی را که مدت زمان زیادی روی صندلی می‌نشینند به آن گرفتار می‌شوند. به همین دلیل در بررسی مشخصات صندلی ارگونومیک حتما امکان تنظیم شیب نشیمنگاه را بررسی کنید سپس اقدام به خریداری صندلی کنید.

ویژگی های صندلی ارگونومیک

دارای پایه چرخان

امکان چرخش در حین نشستن  بر روی صندلی، این امکان را برای افراد فراهم می‌کند تا به نقاط مختلف میز حین کار کردن، دسترسی داشته باشند.

دارای دسته‌های قابل تنظیم

شما به کمک این ویژگی می‌توانید ارتفاع دسته‌های صندلی را متناسب با وضیعیت بدنتان تنظیم کنید. با قرار گیری صحیح آرنج‌ها، فشار بر روی بالا تنه کاهش پیدا می‌کند. همچنین در این شرایط هنگام کار کردن، شانه‌ها و گردن احساس راحتی بیشتری خواهند داشت.

دارای پشت سری

پشت‌ سری صندلی‌ ارگونومیک با پشتیبانی مناسب گردن و پشت سر، موجب کاهش فشار در شانه‌، گردن و بالاتنه می‌شود.

دارای چرخ‌های متحرک

از مشخصات صندلی ارگونومیک می‌توان به چرخ‌های متحرک آن اشاره کرد. اگر نیاز به حرکت در اطراف خود دارید، صندلی‌های چرخ دار این کار را برای شما آسان می‌کند. همچنین صندلی‌های چرخ دار امکان حمل و نقل صندلی را برای شما آسان‌تر می‌کند و شما به راحتی با هل دادن، جای صندلی را تغییر می‌دهید.

جمع بندی

حتما به نکات گفته شده در مورد نحوه صحیح نشستن بر روی صندلی و بررسی ویژگی‌های صندلی ارگونومیک در زمان خرید، دقت فرمایید. شما می‌توانید جهت مشاهده و بررسی انواع صندلی‌های ارگونومیک و سایر تجهیزات اداری مثل میز مدیریت و صندلی اداری به اینستاگرام پادایران مراجعه فرمایید. شرکت پادایران طراح، تولید کننده و فروشنده انواع تجهیزات اداری می‌باشد. همچنین می‌توانید در صورت مشاوره در خصوص دکوراسیون شرکت خود، با پادایران تماس حاصل فرمایید.

نظرات

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید.

ورود /ثبت نام